csk.news
12.1K

Financie Vatikánu: Problém leží na vrchole

Libero Milone, 74-ročný bývalý audítor Vatikánu a jeho zástupca, 63-ročný Ferruccio Panicco, podali žalobu na Vatikán. Dnes.it (17. novembra) uverejnil jej časti.

- Milone informoval Františkovho vtedajšieho osobného sekretára Mons. Yoannisa Lahziho Gaida o zistených závažných nedostatkoch a nedostatočnej spolupráci zo strany vatikánskej prokuratúry a Finančného spravodajského úradu.

- V októbri 2015 bol František informovaný o zatajovaní finančných prostriedkov Kongregácie pre náuku viery, sprenevere finančných prostriedkov monsignorom Pápežskej rady pre rodinu, vážnych konfliktoch záujmov zo strany kľúčových členov Prefektúry pre hospodárstvo a obštrukciách APSA voči akejkoľvek kontrole.

- Zmizlo 2,5 milióna eur od Nadácie Bajola Parisaniho na nové oddelenie v nemocnici Bambino Gesù. Namiesto toho bola pri vchode do starého oddelenia umiestnená ďakovná tabuľa.

- 500 000 EUR bolo prevedených z Bambino Gesù do Nadácie detskej nemocnice Bambino Gesù na marketingovú kampaň, ale boli použité na nezákonné financovanie talianskych politických strán počas volieb v roku 2013.

- Finančné prostriedky vatikánskeho žandárstva boli nezákonne použité na pokrytie nákladov na reštrukturalizáciu (170 000 €), ktoré mal zaplatiť veliteľ Domenico Giani.

- Milone odhalil netransparentné riadenie jubilea v roku 2015 monsignorom.

- Kybernetická bezpečnosť Vatikánu bola taká slabá, že bol možný prístup k Františkovej elektronickej pošte.

- Veľmi nápadné finančné prostriedky Bambino Gesù, pochádzajúce najmä z fondov (desiatky miliónov ročne vyplácaných talianskou národnou zdravotnou službou), boli do roku 2015 často zneužívané, a to aj na rizikové investície.

- Propaganda Fide ukázala početné faktúry známej cukrárenskej spoločnosti za zjavne neexistujúce služby.

- Propaganda Fidei záhadne prenajala nádherný byt v centre Ríma známemu novinárovi RAI.

- Istý vysokopostavený prelát vrátil približne 30 000 EUR, ktoré "náhodne" vybral z vatikánskeho účtu, ktorý spravoval, po tom, čo ho Milone odhalil.

- Istý kardinál "dobrovoľne" vrátil 500 000 EUR vybratých z inštitúcie, ktorú riadil. Tie "náhodou" skončili na jeho súkromných účtoch.

- Sekretár tohto kardinála uviedol svoj bankový účet namiesto účtu veriteľa.

- František prijímal Miloneho v pravidelných intervaloch, ale vyzýval ho, aby chúlostivé záležitosti riešil jemnými metódami.

- František Milonemu prisľúbil "svoju blízkosť a podporu", ale potom ho odmietol prijať.

- Všetky Miloneho vyšetrovania sa skončili fiaskom - na úľavu všetkých.

- Kardinál Becciu zinscenoval proti Milonemu obvinenia zo sprenevery a špionáže a dal ho zatknúť a František zaviedol pápežské tajomstvo, aby zakryl Miloneho rezignačnú aféru.

Obrázok: © Mazur/catholicnews.org.uk, CC BY-NC-ND, #newsYbqpdveslb
Freddy Gargamel
Riadna hniloba... problém je ešte aj v tom, že takto hlboká miera korupcie, prenikajúca všetkými štruktúrami, nevznikne za rok ani za desať. Rozhodne si netrúfam hodiť to všetko na Bergoglia (akokoľvek toho človeka nemusím). Táto situácia musela vznikať počas mnohých pontifikátov, prípadne byť už "tradičná", vlastná Vatikánu dlhodobo. Len teraz to prerástlo všetky medze a nedá sa to už dosť …More
Riadna hniloba... problém je ešte aj v tom, že takto hlboká miera korupcie, prenikajúca všetkými štruktúrami, nevznikne za rok ani za desať. Rozhodne si netrúfam hodiť to všetko na Bergoglia (akokoľvek toho človeka nemusím). Táto situácia musela vznikať počas mnohých pontifikátov, prípadne byť už "tradičná", vlastná Vatikánu dlhodobo. Len teraz to prerástlo všetky medze a nedá sa to už dosť dobre tajiť. Prípadne je záujem využiť to ako nástroj diskreditácie RKC, preto to médiá vyťahujú. Čo samozrejme nijak neznižuje vinu zainteresovaných vnútri tejto inštitúcie.