pl.news
219

Wojna w Dijon: arcybiskup Minnerath szuka dziury w całym

Arcybiskup Dijon, Roland Minnerath, oczernia Bractwo Świętego Piotra (FSSP), aby usprawiedliwić ich niesprawiedliwe usunięcie z jego archidiecezji.

W niepodpisanym oświadczeniu z 17 czerwca Minnerath przypomniał, że pierwszy kapłan FSSP został przyjęty do archidiecezji Dijon w 1998 roku z – nielegalną – klauzulą, że musi on "od czasu do czasu" współprzewodniczyć w Nowym Rycie, aby nie było "pełnego rozdziału" między "dwoma obrządkami". Przedstawianie "współprzewodniczenia" jako znaku jedności jest niedopuszczalne, ponieważ każdy kapłan ma prawo do współprzewodniczenia, ale nie obowiązek.

Minnerath, który przybył do Dijon w 2004 r., pisze, że w 2007 r., kiedy odszedł pierwszy ksiądz FSSP, archidiecezja planowała obsadzić kościół w rycie trydenckim księżmi diecezjalnymi, ale plan ten nie powiódł się, więc FSSP otrzymało pozwolenie na wysłanie innego księdza, Xaviera Garbana, ponownie pod nielegalnym warunkiem, że będzie on koncelebrował msze w nowym rycie, co też uczynił.

Kiedy Garban został mianowany gdzie indziej w 2010 r., archidiecezja ponownie zwróciła się z nielegalnym zapytaniem o księdza FSSP, który byłby skłonny spełnić jej warunki. Bractwo nie mogło takiego znaleźć, więc Garban pozostał w Dijon do 2016 roku. Rok później Garban opublikował książeczkę o przypowieściach Chrystusa z przedmową arcybiskupa Minneratha.

Oświadczenie skarży się, że następcy Garbana odmawiają koncelebry, co nazywa się "gestem kapłańskiej i sakramentalnej komunii". To, ponownie, jest przeinaczeniem znaczenia koncelebry.

W czasie, gdy tak wiele parafii umiera, Minnerath dalej narzeka, że księża Bractwa stworzyli "quasi-parafialne duszpasterstwo" i że nie są jedną, ale dwoma jednostkami!

Narzeka również, że niektórzy wierni "odrzucają to, co nazywają 'Kościołem soborowym'" – chociaż termin ten został ukuty przez Pawła VI, którego Watykan uważa za "świętego".

Z hipokryzją Minnerath twierdzi, że "wspólnota katolicka nie powinna być podzielona" – jest to argument, którego Kościół soborowy tylko używa przeciwko wiernym katolikom.

Według Minneratha cała wina leży po stronie Bractwa, "które wykluczyło swoich księży z odprawiania liturgii w rycie zwyczajnym". Jest to kolejne kłamstwo, ponieważ księża Bractwa nie wiedzą nawet jak przewodniczyć Nowemu Obrządkowi, tak samo jak Minnerath nie jest w stanie odprawić Mszy Trydenckiej.

#newsIadinkxnvm