Polkowski
1575

W skrócie .Co oznacza według Ukrainy czerwono - czarna flaga

oryginał :Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація
Opublikowano 27 sierpnia 2020 o 16:21
( Na obrazku jest co pisze Google )
Większość Ukraińców nie rozumie, co oznacza czerwono-czarna flaga. Dlatego chcemy pokrótce wyjaśnić jego znaczenie i przedstawić kilka faktów historycznych.

Czerwono-czarna flaga była używana na początku XX wieku jako symbol ruchu protestacyjnego w krajach europejskich, Ameryce Łacińskiej i na kontynencie afrykańskim.

Jednak na Ukrainie czerwono-czarna flaga stała się popularna w środowiskach młodzieżowych, zwłaszcza w „Płaście uk.Пласті”, w latach 20. ubiegłego wieku, kiedy władze polskie w Galicji nie tolerowały używania przez Ukraińców niebiesko-żółtej flagi narodowej . W tym czasie piłkarze związku sportowego „Ukraina” występowali w czerwono-czarnych strojach, a ich flaga składała się z trzech pasów w barwach czerwono-czarnej.

Chociaż historia czerwono-czarnej flagi jako symbolu walki o wolność Ukrainy jest jeszcze starsza. Na słynnym obrazie Ilji Repina „Kozacy piszący list do tureckiego sułtana” można zobaczyć aż dwa słupy ze zwiniętymi w rulon tkaninami. Ponieważ Repin był konsultowany przez najsłynniejszego kozackiego uczonego Ukrainy, Dmytro Jawornickiego, jest mało prawdopodobne, aby nastąpiła pomyłka lub zbieg okoliczności, dlatego Kozacy rzeczywiście używali w swoich kampaniach czerwono-czarnych flag.

Co symbolizują te kolory? Kolor czarny symbolizuje ziemię ukraińską, a kolor czerwony symbolizuje krew bojowników przelaną na nią w walce o wolność i niepodległość Ukrainy.

Kolory czerwony i czarny były bardzo często używane w historii Ukrainy, można je było zobaczyć na ubraniach, na kraszance, wszyscy znamy piosenkę, gdy matka haftowała ręcznik dla syna w drodze czerwonymi i czarnymi nitkami.

Jako barwy ideologiczne czerwień i czerń były używane przez ukraińskich strzelców siczowych podczas I wojny światowej. Haftowały swoje ubrania w kolorze czerwonym i czarnym oraz śpiewały piosenki o czerwieni i czerni. Czasami tę flagę wywieszali żołnierze UPA ( dla Polski zbrodnicza formacja Bandery ) , ale przeważnie szli do walki z żółto-niebieskimi flagami.

Jeśli żółto-niebieska flaga symbolizuje państwowość, jedność Ukrainy, to czerwono-czarna flaga jest ukraińską flagą rewolucyjną. I symbolizuje walkę, opór, brak akceptacji tego, co dzieje się teraz i pójście do przodu.

Ukraina nie jest jednolitym krajem !
Urszula Rok
Czyli mają dwie flagi, inaczej jak inne kraje.