karinka
31.4K

Czy egzorcysta może rozmawiać z diabłem?

6 lipca 2018 philo Zaniepokoił mnie kierunek myślenia, który przewija się w mediach i związany jest z problematyką obecności oraz działania złego ducha w życiu człowieka. Jakie opinie są zgodne z …More
6 lipca 2018 philo
Zaniepokoił mnie kierunek myślenia, który przewija się w mediach i związany jest z problematyką obecności oraz działania złego ducha w życiu człowieka. Jakie opinie są zgodne z doktryną chrześcijańską, a jakie od niej odbiegają?
Od 19 lat pełnię posługę egzorcysty w Archidiecezji Warszawskiej. Nigdy nie zdarzyło mi się pytać o cokolwiek złego ducha. Jedyna formuła, z którą się do niego zwracam, brzmi: Idź precz! Bardzo mnie cieszy, że nowy rytuał „Egzorcyzmów i innych formuł błagalnych” zrezygnował z wcześniejszej praktyki pytania w czasie egzorcyzmu o imię złego ducha i zwracanie się do niego tymże imieniem.
Czy zwracać się do złego ducha?
Wcześniejszy „Rytuał egzorcyzmów”, funkcjonujący przez wieki w Kościele, zawierał pytanie do złego ducha o jego imię, by następnie tego imienia używać w samej formule egzorcyzmu. Stąd nie dziwię się trwającym do dziś trendom, by zwracać się do złego ducha. Wielowiekowa praktyka nieco tłumaczy dzisiejsze tendencje niektórych osób,…More
Irenikus
@Bogumil Brawo! Jepiej nie można tego opisać.
Bogumil
Nie dziwi mnie wiec niski poziom skutecznosci w walce , nowoczesnych egzorcystow.
Bogumil
Egzorcysta nigdy nie zwraca sie do zlego ducha w swoim imieniu , ani w swoim imieniu nie nakazuje mu mowic. Imie zlego ducha jest nieraz konieczne , aby wyslac go tam gdzie jego miejsce.