pl.news
2685

Holenderski biskup: czy Franciszek chce pustych kościołów?

Traditionis Custodes (TC) zawiera sprzeczności i powinna zostać poprawiona, pisze biskup pomocniczy 's-Hertogenbosch (Niderlandy) Rob Mutsaerts, w drugim oświadczeniu (VitamineXp.Blogspot.com, 3 sierpnia).

W TC 1 Franciszek twierdzi, że Novus Ordo jest jedyną formą ("unikalnym wyrazem") Rytu, ale Mutsaerts nazywa to dziwnym, ponieważ sam Franciszek promował mszał Ordynariatu dla byłych anglikanów, który jest częścią Rytu Rzymskiego. Dlatego Mutsaerts pyta, czy TC 1 znosi ten mszał.

Ponadto, dopiero w 2020 roku Franciszek zatwierdził kilka nowych prefacji do Starej Mszy, potwierdzając w ten sposób, że Stara Msza należy do Rytu Rzymskiego.

Mutsaerts konkluduje, że biskupi muszą wybrać pomiędzy byciem kustoszami Tradycji a posłuszeństwem Franciszkowi i tym samym zniszczeniem Tradycji. Wielu biskupów zdecydowało się być hojnymi, wbrew TC.

Mutsaertsowi trudno jest zrozumieć powody powstania TC, która nie służy jedności. Franciszek wypowiada wojnę niektórym z własnych wiernych, podczas gdy w tym samym miesiącu "wychwala pod niebiosa tęczową liturgię Jamesa Martina".

"On chce pozbyć się Mszy, która od wieków jest wyrazem wiary katolickiej" – powtarza Mutsaerts,

"Być może nie lubi dużych rodzin (»nie muszą się rozmnażać jak króliki«), być może nie przepada za powołaniami kapłańskimi, ani za pełnymi kościołami (co sprawia, że puste tęczowe kościoły wyglądają na jeszcze bardziej puste niż już są....)."

#newsFcwltgqbvv