ewaboryk
51.1K

Czy katolikowi wystarczy tylko Pismo Święte ?

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com Współcześnie wielu katolików za jedyne źródło wiary uznaje Pismo Święte. Wynika to z ignorancji lub wpływów protestanckich. Tymczasem nauka katolicka jest …More
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com
Współcześnie wielu katolików za jedyne źródło wiary uznaje Pismo Święte. Wynika to z ignorancji lub wpływów protestanckich. Tymczasem nauka katolicka jest jasna – należy uznawać nie tylko Pismo Święte, lecz również Tradycję i należący do niej Urząd Nauczycielski Kościoła.
Na potrzebę istnienia Tradycji wskazuje samo Pismo Święte. Po pierwsze Tradycja istniała wcześniej niż Pismo Święte i to Kościół ustalił kanon Pisma. Po drugie zaś, jak zaświadcza sam Ewangelista, nie spisano wszystkich czynów Chrystusa: „jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać” [Biblia Tysiąclecia J 21,25].
Święty Paweł nakłania do posłuszeństwa wobec Tradycji apostolskiej. „Przeto, bracia, stójcie niewzruszenie i trzymajcie się tradycji, o których zostaliście pouczeni bądź żywym słowem, bądź za pośrednictwem naszego listu” [Biblia Tysiąclecia 2 Tes 2, 15]. …More
Weronika..S
@Siula ,,Czy dusza ludzka jest ciałem?,, Takie pytania są zbędne dla katolika, (to w związku z art. dotyczącym ks. profesora Guza), do którego ciągle nawiązujesz. Życzysz sobie dystansu, więc go zachowaj.
Weronika..S
@Siula No to co to jest Tradycja? Ponieważ tak wytrwale recenzujesz moje wpisy proszę o poinformowanie mnie ,,co to jest Tradycja,, tylko nie mów, że to posoborowy ekumenizm, bo to zaprzeczenie tradycji Kościoła, także słowom Chrystusa ,,idźcie i nauczajcie,, gdyż ekumenizm eksponuje dialog religijny czyli porozumienie miedzyreligijne. Gdy pojawiłaś się na forum, sądziłam, że jesteś wyznania …More
@Siula No to co to jest Tradycja? Ponieważ tak wytrwale recenzujesz moje wpisy proszę o poinformowanie mnie ,,co to jest Tradycja,, tylko nie mów, że to posoborowy ekumenizm, bo to zaprzeczenie tradycji Kościoła, także słowom Chrystusa ,,idźcie i nauczajcie,, gdyż ekumenizm eksponuje dialog religijny czyli porozumienie miedzyreligijne. Gdy pojawiłaś się na forum, sądziłam, że jesteś wyznania tradycyjnie katolickiego, to przykre , ale się rozczarowałam. Widzisz, twoje ciągłe zarzuty wobec mnie to sfera ogólności, ja jetem konkretna.
yaphet
Do zbawienia? Do zbawienia katolikowi wystarczy Wiara katolicka i Sakramenty święte.
Weronika..S
SWII zaprzeczył ciągłości Tradycji poprzez ekumenizm, dialog religijny i brak religijnej spójności Bożych przykazań, głównie chodzi o przykazanie pierwsze.
To Marcin Luter jako wystarczające dla chrześcijanina uznał indywidualną interpretację Pisma Świętego, zaznaczam, indywidualną, a więc subiektywną czyli różną... Katolik, który uważa, że wystarczy mu indywidualna interpretacja Pisma Świętego …More
SWII zaprzeczył ciągłości Tradycji poprzez ekumenizm, dialog religijny i brak religijnej spójności Bożych przykazań, głównie chodzi o przykazanie pierwsze.
To Marcin Luter jako wystarczające dla chrześcijanina uznał indywidualną interpretację Pisma Świętego, zaznaczam, indywidualną, a więc subiektywną czyli różną... Katolik, który uważa, że wystarczy mu indywidualna interpretacja Pisma Świętego przestaje być realnie katolikiem.
Ewelina Anna
Protestantyzm nie jest wiarą opartą na Piśmie Świętym tylko na pominięciu i przeinterpretowaniu. Sola Scriptura to tyko hasło, propaganda, reklama protestantyzmu udająca nawiązanie do pierwotnego sensu którego wewnątrz nie ma. To hasło jest jak kolorowe pudełko kryjące w sobie zupełnie inną rzecz niż piękna reklama na opakowaniu.