m.rekinek
12.4K

Elliott, gigant funduszy hedgingowych, ostrzega, że nadciągająca hiperinflacja może doprowadzić do „globalnego upadku społecznego”

Elliott twierdzi, że rynki nie spadły wystarczająco, a świat zmierza w kierunku najgorszego kryzysu finansowego od II wojny światowej

„Inwestorzy nie powinni zakładać, że „wszystko widzieli”.

To dyrektorzy wiodącej firmy funduszy hedgingowych Elliott Management Corp. ostrzegają, że świat zmierza w kierunku najgorszego kryzysu finansowego od czasów II wojny światowej.

W liście wysłanym do inwestorów i podobno widzianym przez Financial Times , firma z siedzibą na Florydzie powiedziała klientom, że uważa, że światowa gospodarka znajduje się w „niezwykle trudnej” sytuacji, która może prowadzić do hiperinflacji.

Elliott nie odpowiedział na prośbę MarketWatch o komentarz.

Firma kierowana przez miliardera Paula Singera i Jonathana Pollocka powiedziała swoim klientom, że „inwestorzy nie powinni zakładać, że »wszystko widzieli«”, ponieważ przeszli przez szczyty i doliny krachu z 1987 r., boomu i krachu dot-comów, światowy kryzys finansowy z 2008 r. oraz poprzednie bessy i hossy.

Dodał, że „nadzwyczajny” okres tanich pieniędzy dobiega końca i „umożliwił zestaw wyników, które byłyby na poziomie lub poza granicami całego okresu powojennego”.

W liście podobno napisano, że świat jest „na ścieżce hiperinflacji”, która może doprowadzić do „globalnego upadku społecznego i konfliktów społecznych lub międzynarodowych”.

Elliott podobno argumentował, że rynki jeszcze nie spadły wystarczająco i że spadek na rynkach akcji o ponad 50% byłby „normalny”, dodając, że nie jest w stanie przewidzieć, kiedy to nastąpi. S&P 500 SPX, 0.03% spadł o 19% w stosunku do szczytu z początku roku.

Kierownictwo Elliotta ostrzegało klientów, że pomysł, że „nie wpadniemy w panikę, ponieważ widzieliśmy to wcześniej”, nie jest zgodny z obecnymi faktami”.

Obwinili decydentów z banku centralnego za obecną sytuację gospodarczą na świecie, mówiąc, że byli „nieuczciwi” co do przyczyn wysokiej inflacji.

Powiedzieli, że prawodawcy uchylali się od odpowiedzialności, obwiniając ją o zakłócenia łańcucha dostaw spowodowane pandemią, zamiast powoływać się na luźną politykę monetarną narzuconą dwa lata temu podczas szczytu COVID-19.

FT poinformowała, że fundusz hedgingowy odnotował w tym roku zwrot 6,4% i stracił pieniądze tylko w ciągu dwóch lat swojej 45-letniej historii.

Hedge-fund giant Elliott warns looming hyperinflation could lead to 'global societal collapse'

=============================================


Banki centralne po cichu kupują złoto w najszybszym tempie od 55 lat

Popyt na złoto wzrósł z powrotem do poziomu sprzed pandemii.

WGS: Banki centralne kupiły rekordowe 399 ton złota o wartości około 20 miliardów dolarów w trzecim kwartale 2022 roku.

WGC twierdzi, że wśród największych nabywców były banki centralne Turcji, Uzbekistanu, Kataru i Indii.


Banki centralne na całym świecie akumulowały rezerwy złota w szaleńczym tempie, ostatnio widzianym 55 lat temu, kiedy dolar amerykański wciąż był wspierany złotem.

Według Światowej Rady Złota (WGC), banki centralne kupiły rekordowe 399 ton złota o wartości około 20 miliardów dolarów w trzecim kwartale 2022 r., a światowy popyt na metal szlachetny powrócił do poziomu sprzed pandemii. Popyt detaliczny ze strony jubilerów i nabywców sztabek złota i monet również był silny, podała WGC w swoim najnowszym raporcie kwartalnym.

WGC podaje, że światowy popyt na złoto wyniósł we wrześniu 1181 ton, co daje wzrost o 28% r/r. WGC twierdzi, że wśród największych kupujących były banki centralne Turcji, Uzbekistanu, Kataru i Indii, chociaż inne banki centralne również kupiły znaczną ilość złota, ale nie informowały publicznie o swoich zakupach.

Bank Centralny Turcji pozostaje największym odnotowanym nabywcą złota w tym roku, dodając 31 ton w III kwartale, aby zwiększyć swoje łączne rezerwy złota do 489 ton. Centralny Bank Uzbekistanu kupił kolejne 26 ton; Bank Centralny Kataru kupił 15 ton; Bank Rezerw Indii dodał 17 ton w ciągu kwartału, zwiększając swoje rezerwy złota do 785 ton.


Nabywcy detaliczni sztabek i monet złota również zwiększyli się w Turcji do 46,8 ton w kwartale, co oznacza wzrost o ponad 300% rok do roku.

Te zmiany nie są zaskakujące, biorąc pod uwagę, że złoto jest nadal uważane za wybitny bezpieczny aktyw w czasach niepewności lub zamieszania, pomimo pojawienia się kryptowalut, takich jak bitcoin. Złoto jest również uważane za skuteczne zabezpieczenie przed inflacją, chociaż eksperci twierdzą, że jest to prawdziwe tylko w dłuższych terminach mierzonych w dziesięcioleciach, a nawet stuleciach.

Niestety rosnące stopy procentowe zepsuły imprezę dla złotych byków, a fundusze ETF przechowujące złoto dla inwestorów stały się sprzedawcami netto. Rzeczywiście, wyładunek złota przez fundusze ETF skontrowany zakupem przez banki centralne pchnął ceny złota w dół o 8% w trzecim kwartale. Złoto jest aktywem nieoprocentowanym, a inwestorzy mają tendencję do przenoszenia swoich pieniędzy na instrumenty o wyższej rentowności w czasach wzrostu stóp procentowych. Zbyt silny dolar również nie pomagał cenom złota (i surowców). Ceny złota spadły o 9,3% YTD i prawie 20% poniżej ich szczytu z marca, wynoszącego 2050 USD za uncję.

Spot Ceny Złota (USD za uncję)


Źródło: Insider biznesowy

Długoterminowy trend byczy

Na szczęście dla złotych byków długoterminowa perspektywa złota wydaje się być zwyżkowa. Rynki są obecnie przygotowane na czwartą z rzędu podwyżkę o 75 punktów bazowych, po której oczekuje się, że Rezerwa Federalna zasygnalizuje, że może zmniejszyć skalę podwyżek stóp już w grudniu.

Uważamy, że podnoszą się tylko po to, aby dojść do punktu końcowego . Uważamy, że podnoszą się o 75. Uważamy, że otwierają drzwi do obniżenia podwyżek stóp od grudnia. Listopadowe spotkanie tak naprawdę nie dotyczy listopada. o grudniu” – powiedział CNBC Michael Gapen, główny ekonomista USA w Bank of America. Gapen spodziewa się, że Fed podniesie w grudniu stopy procentowe o pół punktu procentowego.

Podczas gdy inflacja w USA utrzymywała się na wysokim poziomie, pojawiają się coraz większe oznaki, że wysokie stopy procentowe zaczynają spowalniać gospodarkę wraz z załamaniem się rynku mieszkaniowego, a niektóre oprocentowanie kredytów hipotecznych prawie się podwaja. To wzywa Fed do łagodniejszego podejścia do agresywnych podwyżek.

Handlowcy złota wydają się zgadzać, że długoterminowa trajektoria złota się zwiększa.

Według badania branży kruszcowej, ceny złota odbiją w przyszłym roku, pomimo wyższych stóp procentowych. Handlowcy spodziewają się, że do tego czasu w przyszłym roku ceny wzrosną do 1 830,50 USD za uncję, prawie o 11% powyżej obecnych poziomów.

„ Wydaje mi się, że jastrzębiość Fed jest obecnie w dużej mierze 'w cenie. To powiedziawszy, zakres krótkoterminowego znacznego odbicia cen złota jest bardzo ograniczony, podczas gdy stopy rosną, a dolar amerykański pozostaje silny ” – powiedział w e-mailu Philip Klapwijk, dyrektor zarządzający firmy Precious Metals Insights Ltd z siedzibą w Hongkongu.

Finay, słabnący dolar prawdopodobnie poprawi perspektywy złota. Dolar może w końcu tracić blask po długim okresie względnej siły wobec innych głównych walut. Indeks dolara – wskaźnik, który ustawia dolara amerykańskiego w porównaniu z sześcioma wiodącymi walutami – spadł ostatnio do kilkumiesięcznych minimów.

Według Wellsa Fargo wzrost dolara prawdopodobnie utrzyma się w tym roku, ponieważ stopy procentowe będą dalej rosnąć, ale obniżki stóp Fed w 2023 r. powinny popchnąć dolara do „cyklicznego spadku”. Innymi słowy, dolar spadnie w 2023 r., gdy Stany Zjednoczone wejdą w recesję, a Fed obniży stopy procentowe.

Alex Kimani dla Oilprice.com


Central Banks Are Buying Gold At The Fastest Pace In 55 Years | OilPrice.com
grego ted kard
ale dlaczego jeżeli mamy taki popyt na złoto jego kurs spada... Ciagle mi się kołacze po głowie.. "" wasze złoto zardzewieje..